Kostely ve farnosti Břežany

Klášterní kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

Historie kaple Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Břežanském zámku je propojena s historií sester sv. Hedviky, kterým

dne 25. června 1926 baronka Ludovika Wamboldt von Umstadt prodala zámek Kongregaci sester sv. Hedviky, zastoupené provinční představenou Justinou Michalíkovou.

Klášter sester sv. Hedviky

Sestry sv. Hedviky v zámku založily svůj provinční dům s noviciátem. Spojením dvou velkých místností v prvním patře severního křídla zámku zřídily novou kapli zasvěcenou Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Patronem domu byl zvolen svatý Josef, jehož sošku nechaly sestry umístit do štítu nad hlavním vchodem do zámku.

Po nutných úpravách (přízemí zámku dříve sloužilo jako stáje pro koně a hospodářské zázemí) zde sestry otevřely domov pro dívky s mentálním postižením, později také mateřskou školu, penzionát, starobinec, vyučovaly ručním pracím, hudbě, vykonávaly ambulantní péči o nemocné a pořádaly exercicie. Více informací o sestrách hedvičkách  naleznete ZDE.